Twój koszyk

Darmowa wysyłka od 1000 zł

donice

Donice – prosty sposób na piękny balkon

Kiedy już wykonaliście pierwszy krok i osłoniliście swój balkon lub taras przed spojrzeniami sąsiadów naszymi niezawodnymi osłonami z technorattanu, o których przeczytacie >> tutaj <<, przyszedł czas na kolejny krok – DONICE.
My nie wyobrażamy sobie balkonu bez zieleni, a żeby rośliny dobrze rosły, potrzebują od nas kilku podstawowych rzeczy:
Po pierwsze odpowiednio dużych donic, po drugie dobrego podłoża, a po trzecie i nie mniej ważne, troskliwej opieki.

Trudne wybory

Wybierając donice na balkon lub taras musicie od razu myśleć o roślinach, które będą w nich rosły. Jeżeli zdecydujecie się na niewielkie skrzynki balkonowe wieszane na barierkach lub wiszące donice na rośliny ozdobne, będziecie musieli zawęzić swoje poszukiwania do roślin sezonowych, ponieważ wieloletnie nie przezimują. Natomiast jeżeli zaopatrzycie się w donice XL będziecie mieli zdecydowanie większe pole do popisu. Będziecie mogli sadzić nie tylko sezonowe kwiaty, ale też ozdobne trawy, krzewy i byliny, bez obaw o ich życie, kiedy przyjdzie zima.
Jakie warunki powinna spełniać donica na balkon lub taras?

1. Donica powinna być stosunkowo lekka.
Pamiętajcie, że taką donicę trzeba będzie wnieść na górę, a w bloku bez windy może to być niezłe wyzwanie. Najlepiej wybierać donice z tworzyw sztucznych, które są zdecydowanie lżejsze od ich ceramicznych czy betonowych odpowiedników. Donice po napełnieniu glebą robią się jeszcze cięższe, a musicie pamiętać o tym, że czasem może pojawić się potrzeba przestawienia ich.

2. Donica musi być odporna na warunki atmosferyczne.
Wszystko co zostaje na balkonie lub tarasie na cały sezon, albo nawet na cały rok, musi być odporne na bardzo zmienne w naszej strefie klimatycznej warunki pogodowe. Donice będą mokły, nagrzewały się i przemarzały, będą też wystawione na działanie promieni słonecznych, od których wiele rzeczy płowieje. Wybierając donicę zwróćcie uwagę ta to, czy producent pomyślał o tych kilku aspektach.

3. Donica powinna być duża.
Rośliny do życia potrzebują odpowiednio dużej ilości ziemi, aby mogły wykształcić prawidłowy system korzeniowy. Znacie na pewno rośliny bonsai, które swoje karłowe kształty zawdzięczają między innymi niewielkim płaskim doniczkom. Roślina rośnie, ale jej mechanizmem obronnym jest właśnie karłowacenie. Wydaje mniejsze liście, ma też mniejsze przyrosty, a tego przy normalnej uprawie nie chcemy. Im większa doniczka, tym większe możliwości w doborze roślin!

4. Doniczka musi być ładna.
To jest oczywiste, ale nie można o tym zapomnieć. Można kupić duże i brzydkie donice, tylko po co 😉

Donice z technorattanu

Wszystkie powyższe warunki spełniają donice z technorattanu 🙂
Do wyboru jest aż 9 rozmiarów od 70 do aż 290 litrów pojemności, przy czym każda donica występuję w 11 kolorach do wyboru.
Technorattan jest obecnie bardzo popularnym materiałem, a jego popularność tłumaczyć można świetnymi parametrami, zapewniającymi trwałość materiału oraz jego walorami estetycznymi.
Donice z technorattanu mają wewnątrz ścianki z blachy ocynkowanej, dzięki czemu bezpośredni napór gleby nie jest wywierany na ozdobne ścianki z plecionki. Natomiast elementy dekoracyjne donic, takie jak listwy zwieńczające górną krawędź bądź narożniki (w zależności od modelu), a także nóżki, wykonane są z estetycznego polerowanego aluminium. Warto wspomnieć o roli jaką spełniają nóżki w donicach, które ustawiamy na tarasie, ponieważ wbrew pozorom nie jest to tylko kwestia dekoracyjna. Dzięki nim donica nie spoczywa całą swoją dolną powierzchnią na powierzchni tarasu i woda może pod nią swobodnie przepływać, co jest szczególnie ważne, jeżeli stoi na drewnianych deskach tarasowych.
Donice z technorattanu, podobnie jak meble ogrodowe z tego materiału są odporne na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Niestraszne im deszcz, śnieg czy słońce, a konserwacja ogranicza się do czyszczenia ciepłą wodą w razie potrzeby.
Jeżeli zdecydujecie się na uprawę roślin wieloletnich, warto dodatkowo zaizolować donicę od wewnątrz, oferowanym przez producenta ociepleniem z neoprenu. Będziecie mieć wówczas pewność, że donice będą chroniły bryłę korzeniową roślin przed zimnem w porze jesienno-zimowej.
Donice z technorattanu oferowane są w dwóch kształtach – prostokątnym i kwadratowym, dzięki czemu możecie wybrać odpowiedni kształt i rozmiar do Waszej przestrzeni. W donicach prostokątnych można posadzić kompozycję składająca się z wyższych i niższych roślin ozdobnych, zasłaniając w ten sposób widoki lub tworząc zielone tło dla mebli ogrodowych. Operując różnymi formatami i kształtami możecie stworzyć ciekawą kompozycję, w której powstanie Wasza prywatna oaza zieleni.
Donice z technorattanu dzięki swojej uniwersalnej eleganckiej formie będą pasowały do każdego balkonu czy tarasu. Komponują się bardzo dobrze z nowoczesnymi w swojej formie meblami, ale również z tymi o bardziej klasycznych kształtach. Wybierając spośród 11 dostępnych kolorów możecie dopasować donice do wybranych wcześniej mebli ogrodowych, decydując się na kolor podobny lub kontrastowy, w zależności od tego, jaki efekt wizualny chcielibyście osiągnąć.

Podłoże dla roślin

Niezwykle istotnym aspektem uprawy pojemnikowej, a taką jest uprawa w donicach, jest to w czym posadzimy rośliny. Gleba w donicach zachowuje się całkiem inaczej niż gleba w ogrodzie, gdzie pracuje wiele ziemnych stworzeń, a spadające liście tworzą naturalny kompost. Ziemia w pojemnikach ulega niestety szybszemu wyjałowieniu, dlatego bardzo ważne jest, aby o nią zadbać. Na początku należy wybrać ziemię workowaną, która jest lekka i bardzo często zawiera nawóz potrzebny roślinom na starcie. Ziemia powinna być świeża, unikajcie więc wykorzystywania ziemi ze starych doniczek. Dlaczego? W takiej glebie nie ma już składników pokarmowych, ponieważ zostały wykorzystane, gleba jest często mocno przerośnięta starymi korzeniami, a dodatkowo może niestety zawierać drobnoustroje chorobowe i grzyby. Starą ziemię lepiej wysypać w ogrodzie, gdzie natura nad nią popracuje lub wyrzucić, jeżeli nie macie możliwości oddania jej naturze.
Na dno donicy zawsze warto wysypać warstwę drenażową z keramzytu, o grubości 5-10cm. Na keramzyt rozłóżcie agrowłókninę, która zapobiegnie zamuleniu drenażu.
Donice z technorattanu są gotowe do sadzenia, co oznacza, że nie ma potrzeby wykładania ich folią itp. Na dno dajemy warstwę drenażową z włókniną, a na nią wybrane podłoże. Wsypując podłoże ugniatajcie je delikatnie, ponieważ ziemia w doniczkach z czasem osiada.
Jeżeli nie macie możliwości zamontowania systemu automatycznego nawadniania, mamy dla Was inne rozwiązanie. Poszukajcie hydrożelu, który miesza się z glebą. Jest to bardzo dobre rozwiązanie do donic, ponieważ granulki hydrożelu magazynują wodę i oddają ją wtedy, kiedy roślina jej potrzebuje. Hydrożel jest więc takim małym rezerwuarem wody, który oczywiście nie zastąpi regularnego podlewania, ale z pewnością pomoże roślinom w czasie suszy i upałów.

Troskliwa opieka

Ostatnim już elementem przyczyniającym się do sukcesu w uprawie roślin jest opieka nad nimi. Rośliny w donicach niestety samie sobie nie poradzą i są zależne od nas, dlatego warto poświęcić im swoją uwagę. Co robić, aby rośliny pięknie rosły? Tego dowiecie się już w kolejnym naszym artykule, w którym skupimy się właśnie na roślinach 🙂

Donice
Dodaj komentarz

Opinie naszych klientów
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA I ZYSKAJ 3%

Platforma zarządzania zgodami od Real Cookie Banner